اخبار استان و حوزه ای انتخابیه

واریز ۸۰ درصدی عوارض معادن به جیب شهرداری‌های قروه و سریش آباد

نماینده مردم قروه و دهگلان در مجلس شورای اسلامی گفت: تا پایان سال جاری و یا نهایتا تا پایان مجلس نهم، ۷۰ تا ۸۰ درصد عوارض معادن قروه و سریش آباد به شهرداری های این دو شهر پرداخت می شود.

به گزارش خبرگزاری فارس از قروه، حامد قادرمرزی صبح امروز در مراسم تجلیل از پیشکسوتان و قهرمانان ورزش شهرستان قروه که در تالار قصر بیتای این شهر برگزار شد، اظهار داشت: جیب ورزش شهرستان ها از لحاظ حمایت های مالی، اسپانسر خالی است و برای اعزام تیم و افراد به رقابت های ملی و بین المللی حامی ندارند.

وی با بیان اینکه درآمد سرانه مردم استان کردستان ۱.۵ برابر کمتر از درآمد سرانه کشور است، افزود: ایران هم رتبه ۱۷۷ را در بین کشورهای دنیا از نظر درآمد سرانه در سال ۲۰۰۵ دارا بود.

به گفته قادرمرزی این مشکلات از سویی و معطل ماندن اصل سوم قانون اساسی مبنی بر آموزش و پرورش و تربیت بدنی رایگان از سویی موجب شده است ورزش دچار مشکلاتی شود.

این نماینده مجلس با تاکید بر اینکه مردم ایران بی‌سابقه‌ترین رای را به قانون اساسی دادند، افزود: معطل ماندن برخی اصول قانون اساسی در واقع دلایلی دارد که از آن جمله تحمیل ۸ سال جنگ به ملت ایران بود و در این برهه باید از استقلال کشور حفاظت می شد.

وی دوران پس از دفاع مقدس را فرصت خوبی برای دیده شدن این اصول دانست و گفت: ۸ سال دولت نهم و دهم شرایط خوبی برای فروش نفت فراهم بود که مسئولان استان و شهرستان می توانستند اعتبار مطلوبی را مطالبه کنند اما این مهم انجام نشد.

قادرمرزی ابا بیان اینکه هیچ شرایطی مانع پاسخگویی به مطالبات مردمی نیست، گفت: شهرداری و شورای اسلامی بر اساس فصل ۷ قانون اساسی باید حامی فعالیت های فرهنگی و ورزشی باشند، اما درآمد شهرداری ها برای این مهم کافی نیست.

نماینده مردم قروه و دهگلان قروه را معدنی‌ترین شهر کشور به لحاظ تعداد و حجم ذخایر معادن نسبت به مساحت توصیف کرد و افزود: چیزی که معادن شهرهای قروه و سریش آباد عاید مردم می شود، تصادف، تخریب زیرساخت های و ترافیک جاده ای است.

به گفته قادرمرزی، عوارض سالانه معادن در قروه و سریش آباد بین ۲۰ تا ۳۰ میلیارد تومان  است که باید به شهرداری های پرداخت می شد که کمترین حجم آن هم کمک بزرگی برای بخش ورزش به شمار می رود.

وی حقوق دولتی معادن شهرستان در عرض چند سال گذشته را ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیارد تومان برشمرد و افزود: ۷۰ تا ۸۰ درصد عوارض معادن به شهرداری های این دو شهر پرداخت می شود.

قادرمرزی حقوق و منافع مردم را قابل تعویض با هیچ امتیازی معرفی و خاطرنشان کرد: ضعف ها از گذشته بوده است اما این نباید باعث شود تا نیمه پر لیوان مورد غفلت واقع شود.

وی نیمه پرلیوان بخش ورزش را وجود استعدادهای درخشان ورزشی که حرفی برای گفتن در عرصه ملی و بین‌المللی دارند، دانست و گفت: با وجود همه این تنگناها ، استعداد جوانان و نوجوانان ما روزبه روز شکوفاتر می شود.

نماینده مردم قروه و دهگلان ورزش را نیازمند زیرساخت برشمرد و گفت: در هر فضایی ورزش امکان پذیر نیست و از این رو باید زمینه فعالیت در اماکن ورزشی فراهم گردد.

قادرمرزی به روند پرداخت اعتبارات عمرانی در طول ۳ سال گذشته اشاره کرد و افزود: تخصیص اعتبار عمرانی رد سال ۹۱ ۲۰ درصد، در سال ۹۲ ۲۰ درصد و در سال ۹۳  به ۴۰ درصد رسید اما با وجود این اعتبارات کم، کارهای خوبی در قروه و دهگلان به لحاظ زیرساختی انجام شد.

وی مجموع اعتبارت هزینه شده در بخش احداث و توسعه زیرساخت‌های ورزشی رد این دو شهرستان را ۱۵۱ میلیارد ریال اعلام کرد و افزود: بخشی از این طرح ها به اتمام رسیده است و بخشی نیز در آینده نزدیک بهره برداری می شود.

این نماینده مجلس مهمترین هنر در بخش ورزش را جذب اسپانسرهای دائمی اعلام کرد و افزود: کارخانه لاستیک بارز در دهگلان، معدن طلای داشکسان قروه، مجتمع‌های بزرگ گاوداری در قروه و دهگلان، کارخانه در حال احیای ذوب آهن کردستان، کارخانه لاستیک کردستان همه و همه می‌توانند از جمله اسپانسرهای ورزش شهرستان‌های قروه و دهگلان باشند.

 

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن