اخباراخبار استان و حوزه ای انتخابیهاقتصادی - اجتماعیسیاسی - مدیریتیمصاحبه ها

توجه به زیرساخت‌ها وصنایع تبدیلی راهگشای مشکلات توسعه کردستان است

سرویس: دیگر رسانه‌ها
دکتر حامد قادرمرزی نماینده مردم قروه و دهگلان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به توسعه نیافته بودن استان کردستان در حوزه های مختلف، گفت: توجه به زیرساخت ها و صنایع تبدیلی راهگشای مشکلات توسعه‌ای استان کردستان است.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت به نقل از مهر: حامد قادرمرزی به تشریح مصوبات سفر هیئت دولت به شهرستان قروه پرداخت و اظهار داشت: سفر کاروان تدبیر و امید به استان کردستان به عنوان یک سفر ویژه و استراتژیک، توانست فرصت ارزشمندی برای شتاب بخشی به روند توسعه و عمران کردستان و جبران عقب ماندگی های قبلی این استان باشد.
وی مصوبات مربوط به شهرستان قروه را ویژه و اساسی دانست و بیان کرد: سعی کردیم تمامی مسایل و مشکلات زیرساختی در شهرستان قروه را بیان و جهت تسریع در روند اجرایی مشکلات موجود در منطقه تدابیر مناسبی اتخاذ گردد.
به گفته قادرمرزی مصوبات شهرستان قروه در حوزه های راهداری، عمرانی، ارتباطات، صنعت و معدن، آب شرب در بخشهای روستایی و شهری اجرایی و تدوین شده است و انتظار می رود که هر چه سریعتر زمینه برای بهره برداری از این پروژه ها فراهم شود.
وی افزود: برای تکمیل بزرگراه همدان – قروه و دهگلان – سنندج اعتباری به مبلغ ۲۱ میلیارد تومان اختصاص یافته است که در حال اتمام بوده و تا اول مهرماه تا آخرین محدوده دهگلان – قروه تکمیل می شود.
قادرمرزی از بودجه تخصیص یافته برای دانشکده صنعت و معدن قروه خبر داد و عنوان کرد: برای این دانشکده در سال ۹۲ بودجه ای گرفته شد و با هزینه یک میلیارد تومان نیمه کاره ماند و امسال هم پنج میلیارد تومان دیگر اعتبار اختصاص یافت که نیاز است در روند احداث این پروژه تسریع شود.

راه اندازی زنجیره تولید فولاد در کردستان
به گفته وی مصوب شد زنجیره تولید فولاد در کردستان با سرمایه های ۱۰۰ در صدی نهادهای دولتی و حاکمیتی و حکومتی راه اندازی شود که بخش عمده این زنجیره در شهرستان قروه با احیای کارخانه ذوب آهن قروه محقق خواهد شد.
وی با اشاره به نتایج اجرایی شدن این طرح در استان کردستان یادآور شد: انتظار می رود که با پیگیری های مسئولان استانی و کشوری این مهم هر چه سریعتر اجرایی و عملیاتی شود تا زمینه برای ایجاد فرصت های جدید شغلی در استان فراهم شود.
قادرمرزی از انتقال آب سد آزاد و ژاوه به دشت های قروه و دهگلان خبر داد و تصریح کرد: تأمین بلند مدت آب شرب قروه و دهگلان از محل آب سد آزاد به سد قوچم و از سد قوچم به دهگلان و قروه با کیفیتی در حد آب معدنی به زودی امکان پذیر خواهد بود.
این نماینده مجلس با اشاره به پروژه های بهسازی و آسفالت راه های روستایی بیان کرد: برای احداث و بهسازی آسفالت راه های روستایی در کردستان میانگین هر شهرستان ۴۵ کیلومتر راه روستایی برای آسفالت در نظر گرفته شده است که اعتبار برای ۴۵۰ کیلومتر در این زمینه اختصاص یافته است.
به گفته حامد قادرمرزی با اعتبارات محل ماده ۱۸۰ در سال ۹۳ و ۹۴ و نیز اعتبارات شورای برنامه ریزی شهرستان در قروه و دهگلان مجموعاً کمتر از ۷۰ کیلومتر و در نهایت برای تمام روستاها راه برای آسفالت وجود دارد.
وی وضعیت راه های روستایی در شهرستان های قروه و دهگلان را مناسب ارزیابی کرد و گفت: ضریب آسفالت راه روستایی در قروه ۲ درصد از متوسط کشوری و ۲۰ درصد از متوسط استانی بالاتر است.
به گفته قادرمرزی در حوزه های اینترنت پر سرعت روستایی، بهسازی محیط های شهری و روستایی ۱۰ درصد از میانگین کشوری، شهرستان قروه بالاتر می باشد و نیز ضریب نفوذی خانوارهای بهره مند از نعمت گاز از حد کشوری ۴۰ درصد بالاتر می باشد.

کمبود آب یکی از مشکلات اصلی روستاهای شهرستان قروه است
وی در ادامه با بیان اینکه مشکل اصلی قروه در حال حاضر کمبود آب علی الخصوص در روستاها می باشد، اظهار داشت: به دلیل خشکسالی موجود در شهرستان قروه متأسفانه برنامه ریزی هایی از قبل تعیین نشده بود لذا در زمینه تأمین آب شرب برخی از روستاها با مشکل جدی روبرو هستند.
قادرمرزی یادآور شد: در قالب مجتمع های روستایی از محل ماده ۱۸۰ و شورای برنامه ریزی نزدیک به ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان اعتبار دریافت شده که به زودی مشکل آب این مناطق روستایی حل و تأمین می شود.
وی تأکید کرد: چاه های بسیاری از مجتمع ها حفر و آب آنها تست شده است لذا تا آخر شهریور ماه سال جاری حداکثر این مجتمع ها آبشان وارد شبکه آب شرب روستایی می شود.
به گفته این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی مجتمع شجاع آباد که از محل ماده ۱۸۰ تأمین اعتبار شده است ۱۶ روستا را تحت پوشش قرار می دهد که تا اواخر ماه جاری مشکل آب شرب این ۱۶ روستا را حل خواهد کرد.
وی در ادامه افزود: اگرچه کثرت مطالبات و تنگناهای منطقه ای امکان پرداختن به انبوه این مسایل و مشکلات را در حضور کوتاه مدت دولت غیرممکن ساخت، اما فرصت مغتمی را برای طرح مسایل مهم استان و اتخاذ تدابیر مناسب برای حل آنها فراهم کرد لذا مطرح کردن مشکلات اساسی در اولویت قرار گرفت.
قادرمرزی با اشاره به نیازهای استان در بخش عمرانی و زیربنایی، بیان کرد: نوک پیکان مطالبات و انتظارات از دولت به سمت تسریع در اجرای طرح های عمرانی و زیربنایی و نیمه تمام استان و رفع موانع پیش روی این طرح ها قرار گرفت که انتظار می رود در کنار جذب اعتبارات سفر ریاست جمهوری به کردستان، از اعتبارات ملی و استانی نیز در این زمینه به بهترین شکل ممکن بهره برداری شود.
نماینده مردم قروه و دهگلان اضافه کرد: از دیگر تنگناها و مطالبات مهم استان می توان به ضعف زیرساخت ها و امکانات عمران و خدمات شهری به ویژه در بخش های صنعتی، نبود تناسب بین نیازهای واقعی استان با میزان منابع و بودجه های اختصاصی سنواتی و ضرورت نگاه جدی دولت و مجلس به مقوله تغییر شاخص های اعتبارات ملی استان باتوجه به شرایط خاص استان و نیز در بحث مسایل و مشکلات زیست محیطی، فرسایش خاک، افزایش ریزگردها و آلایندگی ها و … اشاره کرد که در این سفر به آن پرداخته شد.
قادرمرزی تسریع در روند انتقال آب از سدهای مدنظر منطقه، توجه به ترمیم بافت و وضعیت شهرستان، نظارت بیشتر و تسریع در عملیات راهسازی شهرستان، حل مشکل راه های روستایی، رفع مشکل بلوار غدیر و از همه مهم تر توجه ویژه به معادن شهرستان را از جمله مواردی دانست که در سفر رئیس جمهوری به استان کردستان مطرح و عنوان شد.
وی در پایان سخنان خود ضمن اشاره به جبران کمبودهای استان کردستان در حوزه های مختلف گفت: مردم کردستان همواره در تمامی عرصه ها مشارکت خوبی دارند و به همین دلیل هم باید از تمامی ظرفیت های در اختیار برای کمک به توسعه این استان بهره بردار شود./

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن