اخبارمصاحبه ها

لغو گام به گام تحریم‌ها نظر شخصی آمریکاست و ربطی به نتایج مذاکرات ندارد

نماینده مردم قروه و دهگلان در مجلس گفت: آنچه که سران آمریکایی به عنوان لغو گام به گام تحریم‌ها از آن سخن می‌گویند، هیچ ارتباطی با نتایج مذاکرات لوزان ندارد و نظر شخصی خود آنهاست

حامد قادرمرزی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قروه با اعلام این مطلب، اظهار داشت: توافق صورت گرفته تا این مرحله بسیار مثبت بوده و به نفع ملت، نظام و کشورمان است.

وی با بیان اینکه تیم مذاکره‌کننده به سرپرستی دکتر ظریف تحت رهنمودهای مقام معظم رهبری توانسته است این موفقیت را رقم بزند، افزود: اعتماد کامل رهبر معظم انقلاب به تیم مذاکره‌کننده و ترسیم چارچوب کلی مذاکرات از سوی معظم‌له، زمینه‌ای را فراهم کرد تا بدون عقب‌نشینی از تحقق منافع ملی و حقوق حقه ملت ایران، مذاکرات به نفع ایران تا این مرحله پیشرفت کند.

قادرمرزی توافق انجام گرفته را در حقیقت یک نوع ساماندهی امورات هسته‌ای کشورمان اعلام کرد و اظهار داشت: اظهارات وزیر امور خارجه ایران مصداق این بود که امور هسته‌ای به نوعی سامان‌دهی شده و عقب‌نشینی از این مواضع انجام نگرفته است.

نایب رئیس فراکسیون دانشگاهیان مجلس شورای اسلامی رفع تحریم‌ها را برد و موفقیت بزرگی برای ایران برشمرد و گفت: این موفقیت در صلح کامل برای ما رقم خورد و فعالیت‌های ما در این مذاکرات احترام به صلح در عرصه سیاست خارجی را نمود عملی بخشید.

وی این موفقیت را به همه ملت ایران تبریک گفت و افزود: در سایه رهنمودهای رهبر معظم انقلاب و پشتیبانی مردم از تیم مذاکره‌کننده، منافع بزرگی برای ما ایجاد شده است.

به گفته این نماینده مجلس، در شرایط فعلی با محدود کردن روابط خارجی نمی‌توان افکار عمومی دنیا را قانع کرد، چرا که ایران به عنوان کشوری که نقش سازنده‌ای در دنیا داشته و دارد، امروز در برابر سیاست‌های خارجی همه ابرقدرت‌های جهانی به سرگروهی رژیم غاصب اسرائیل پیروز میدان شد.

وی با بیان اینکه اسرائیل عصبانی‌تر از همه قدرت‌های دنیاست، تاکید کرد: برخی افراد در آمریکا نیز با درک این عصبانیت رژیم صهیونیستی در پشت تریبون مطالبی را اعلام می‌کنند که خارج از چارچوب متن توافقات است.

وی با یادآوری اعتماد ملت ایران به دیپلمات‌های کشورمان تصریح کرد: بیانیه لوزان یک چارچوب اولیه است که آمریکا مواد مطلوب خود از آن را برداشت و اعلام می‌کنند، اما جزییات این توافق تا ۱۱ تیرماه نهایی می‌شود.

قادرمرزی افزود: اینکه از لغو گام به گام تحریم‌ها سخن می‌گویند، برای ما قابل احترام نیست، چون منافع ملی ما را در بر ندارد.

به گفته این نماینده مجلس، حوزه جریانات داخلی احزاب دموکرات و جمهوری‌خواه سنای آمریکا هیچ تاثیری بر مذاکرات نخواهد داشت، چرا که آنچه رسما در این توافق بوده است، حضور نمایندگانی از ایالات متحده بوده است که تعهدات قبول‌شده از سوی آنها الزام‌آور است و ما در این مذاکرات با نمایندگان یک کشور مذاکره کرده‌ایم و نه نماینده یک حزب یا جریان خاص.

وی افزود: هر چند ممکن است عده‌ای به خاطر منافع شخصی و جناحی خلاف انتظار عمل کنند، اما باید دانست که سیاست خارجی ما در راستای سیاست‌های کلان نظام به پیش می‌رود و جا برای اظهارنظر طیف‌های مختلف دارد، اما دخالت در آن جایی ندارد.

به گفته قادرمرزی، جایگاه مجلس شورای اسلامی در این توافقات نادیده گرفته نشده و دخالتی در پروتکل‌های بین‌المللی از سوی تیم مذاکره‌کننده انجام نگرفته است.

وی دولت را دولت نظام و مجلس را مجلس نظام جمهوری اسلامی دانست و افزود: اگر موفقیتی حاصل شود، برای کل مجموعه نظام است و همه ملزم به حمایت از منافع نظام اسلامی هستند.

وی تاکید کرد: حوزه سیاست خارجی عرصه مچ‌گیری جناحی نیست و هر کس که بتواند با هر دیدگاهی منافع ملی ما را در عرصه بین‌المللی تامین کند، قابل حمایت است

 

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن