جنبش دانشجویی ماهیت اصلاح گرایانه و اصطلاح طلبانه دارد

سنندج- نائب رییس فراکسیون دانشگاهیان مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: جنبش دانشجویی ماهیت اصلاح گرایانه و اصطلاح طلبانه دارد.

به گزارش خبرنگار مهر، حامد قادرمرزی امروز یکشنبه در مراسم گرامیداشت روز دانشجو که در تالار مولوی دانشگاه کردستان برگزار شد، با اشاره به اینکه جنبش دانشجویی یکی از بخش های جنبش اجتماعی است، گفت: جنبش دانشجویی به واسطه جوانان آرمان خواه و پر انرژی آن کمترماهیت دگرگونی دارد و بیشترماهیت اصلاح گرایانه و اصطلاح طلبانه دارد.

وی عنوان کرد: همزمان با تحولات آموزش عالی به مرور بستر فعالیت جنبش های دانشجویی هم دچار تغییر و تحول شده است.

وی با بیان اینکه جنبش دانشجویی همواره ماهیت سیاسی داشته است، اظهارداشت: جنبش های دانشجویی در وقوع انقلاب تاثیرگذار و بعد هم در جبهه های جنگ حضوری فعال داشتند.

رییس فراکسیون دانشگاهیان مجلس ادامه داد: قابلیت های دانشگاه و جنبش های دانشجویی همواره مورد توجه سیاسیون بوده و هر یک به نوعی سعی در جلب توجه این جنبش ها داشته اند.

قادرمرزی با بیان اینکه احزاب به دنبال کسب قدرت و سمت و سو دادن به سیاست های دولت هستند، بیان کرد: اما دانشگاه باید از حوزه تسلط قدرت سیاسی و نهادهای اقتصادی آزاد باشد.

وی با اشاره به اینکه دانشگاه محل تربیت نسل های آتی ماهر و متخصص است، افزود: دانشگاهیان نباید تحت تاثیر نهادهای ثروت و قدرت باشند آنها باید به دنبال انتقادهای علمی مبتنی بر عقلانیت برای بهبود وضعیت موجود باشند.

وی اظهارداشت:دانشگاه نهادی غیر دموکراتیک است و به واسطه حضور روشنفکران این فضا نقش تاثیرگذاری در جامعه دارد.

رییس فراکسیون دانشگاهیان مجلس شورای اسلامی ادامه داد: تداخلات مابین سیاسیون ناشی از این است که احزاب هنوز جایگاه واقعی خود را پیدا نکردند.

قادرمرزی با بیان اینکه احزاب در کشور ما انتخاباتی هستند، گفت: جامعه احزابی را می خواهند که در عرصه های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی مطالبات مردم را دنبال کنند.

وی عنوان کرد: درصورتیکه رقابت میان احزاب سیاسی در جامعه ایجاد شود قطعا دانشگاه جولانگاه احزاب نمی شود.

وی اظهارداشت: وقتی فعالیت های احزاب محدود شود گرایش ها و اختلافات سیاسی در بین مردم از بین نمی رود بلکه افکار سیاسی در قالب گروه های غیر رسمی ایجاد می شود.

رییس فراکسیون دانشگاهیان مجلس شورای اسلامی بیان کرد: مشارکت و فعالیت های سیاسی دانشجویی گوهرهای گران بهایی است که باید دولت ها بستر تحقق آن را فراهم کنند.

قادرمرزی عنوان کرد: دولت تدبیر و امید خوشبختانه به وجود وماهیت جنبش دانشجویی و فعالیت آنها احترام می گذارد.

وی گفت: علاوه بر احترام قائل شدن برای جنبش های دانشجویی باید فضای آرامش و پر از شور و نشاط و شادابی بر دانشگاه ها هم حکمفرما شود.

پاسخ دهید